Pilne: Silny wzrost w strefie euro w I kwartale przed wprowadzeniem ceł - analiza Allianz Trade

15 Maj 2025
  • Gospodarka strefy euro rozpoczęła 2025 r. z silną dynamiką wzrostu (+0,4% kw./kw.), przekraczając oczekiwania ze względu na dobre wyniki w Hiszpanii, Irlandii i Włoszech, podczas gdy reszta pozostała w tyle.
  • Niemcy – umiarkowane ożywienie (+0,2% kw./kw.) napędzane wydatkami konsumenckimi i inwestycjami, w przeciwieństwie do powolnego wzrostu Francji, na który wpływ miały ograniczone wydatki konsumenckie i rządowe.
  • Ogólny wzrost w strefie euro był wspierany przez rosnący eksport, zwłaszcza do USA, przed spodziewanymi podwyżkami ceł
  • Ponieważ ograniczenia handlowe i recesja w USA nadal są wyzwaniem dla eksporterów, to wciąż oczekujemy, iż wzrost w strefie Euro w całym 2025r. będzie „stłumiony” i ograniczy się do +0,8% w tym roku
  • Wraz z postępującym spadkiem inflacji podtrzymujemy naszą opinię, że EBC do września obniży stopę procentową poniżej poziomu neutralnego do 1,5%

Wstępne odczyty PKB wskazują, że gospodarka strefy euro rozpoczęła 2025 r. mocnym akcentem, a wzrost przyspieszył z +0,2% kw/kw (+1,2% r/r) w IV kwartale do +0,4% kw/kw (+1,2% r/r) w I kwartale, przewyższając zarówno konsensus oczekiwań (+0,2% kw/kw), jak i nasze własne, ostrożniejsze prognozy (+0,1% kw/kw). Wstępne dane w opinii Allianz Trade należy jednak traktować ostrożnie, ponieważ opierają się one na ograniczonym zestawie danych na poziomie krajowym, które są podatne na rewizje w kolejnych odczytach.

Wśród większych gospodarek to Hiszpania ponownie błyszczy z utrzymującym się silnym wzrostem, podczas gdy kraje bardziej na północ, w szczególności Francja, Niemcy i Holandia, wciąż pozostają w tyle za swoimi potencjalnymi stopami wzrostu (wykres 1). Na tym tle wyróżnia się Irlandia, odnotowując w pierwszym kwartale wzrost o+ 3,2% kw/kw (10,9% r/r), co znacznie przewyższa tempo wzrostu w innych krajach. Pomimo tego, że Irlandia stanowi zaledwie 4% gospodarki strefy euro, jej wzrost PKB odpowiadał za około 36% ogólnego wzrostu strefy euro w I kwartale. Ponieważ jednak wzrost Irlandii jest notorycznie niestabilny i podatny na silne rewizje wsteczne (w IV kwartale wstępne szacunki dla Irlandii wyniosły -1,3% kw/kw w porównaniu do +3,6% w ostatecznym odczycie), warto przyjrzeć się wzrostowi strefy euro z wyłączeniem Irlandii, który wygląda nieco mniej różowo w ciągu ostatnich trzech kwartałów (wykres 2).

Wkład strony popytowej we wzrost gospodarczy również nie jest jeszcze dostępny we wstępnym odczycie dla agregatu strefy euro, ale sądząc po innych seriach danych i krajach, które już je opublikowały, wygląda na to, że wzrost był wspierany przez inwestycje i konsumpcję, a także w znacznym stopniu przez eksport netto. Różne kraje eksportujące ubiegły amerykańskie cła i z wyprzedzeniem zwiększyły swój eksport do USA. Dane handlowe spoza UE wskazują, że eksport do USA, największego odbiorcy eksportu UE, podskoczył o +22% r/r do lutego 2025 r. - ostatniego dostępnego punktu danych. Pomimo tej pozytywnej niespodzianki we wzroście, nadal wskazana jest ostrożność odnośnie prognoz i spodziewamy się (zachowawczego)  rocznego wzrostu PKB strefy euro w 2025 r. na poziomie +0,8%, ponieważ popyt zewnętrzny mocno ucierpi w związku z wprowadzeniem wyższych ceł ze strony USA i ogólnym spowolnieniem globalnej gospodarki.

Po dwóch latach recesji niemiecka gospodarka wzrosła o 0,2% kw/kw w I kwartale 2025 r. (konsensus: +0,2%, szacunek Allianz Trade: +0,0%), napędzana przez silniejszą konsumpcję prywatną i inwestycje. Wydatki niemieckich gospodarstw domowych wzrosły dzięki solidnemu wzrostowi płac realnych i poprawie nastrojów konsumentów, podczas gdy inwestycje były napędzane oczekiwaniami na reformy prowzrostowe pod rządami nowego rządu (wykres 1). Sektor produkcyjny pozostaje jednak w recesji, co odzwierciedlają wskaźniki PMI i badanie klimatu biznesowego IFO. Z kolei sektor usług, choć odporny, wykazał w kwietniu pierwsze oznaki słabości. W opinii Allianz Trade perspektywy na rok 2025 są kruche. Pomimo planów uwolnienia miliardów na pobudzenie wzrostu poprzez wydatki na obronę i infrastrukturę, rosnące cła mogą zniwelować znaczną część zysków. Oczekuje się, że bodźce fiskalne tylko nieznacznie przyczynią się do wzrostu (+0,1% w 2025 r.). Przewidujmy, że w 2026 r. wzrost odbije do +1,6% pod warunkiem, że zmaterializują się reformy strukturalne. Program koalicji zawiera zachęty dla niemieckich przedsiębiorstw - takie jak 30% super amortyzacja do 2027 r., niższe podatki od osób prawnych od 2028 r., zniesienie ustawy o łańcuchu dostaw i obniżenie kosztów energii elektrycznej. Jednak porozumienie koalicyjne jest kompromisem stąd brakuje w nim odważnych reform, na które wielu ekspertów gospdarczych miało nadzieję.

PKB Francji wzrósł w I kwartale 2025 r. o 0,1% kw/kw (konsensus: +0,1%, szacunki Allianz Trade: +0,1%), na co wpływ miała słaba konsumpcja towarów, produkcja budowlana i eksport. Wzrost konsumpcji gospodarstw domowych zatrzymał się na poziomie +0,0% (po +0,2%), odczuwając bieżącą politykę gospodarczą (w szczególności zmniejszenie dotacji na zakup samochodów) i niskie zaufanie konsumentów. Zmniejszone wsparcie ze strony polityki rządowej odbiło się również na spowolnieniu wzrostu wydatków instytucji publicznych (+0,1% po +0,4/0,5% w poprzednich kwartałach). Po stronie inwestycji, budownictwo odnotowało kolejny gwałtowny spadek (-0,8%), podczas gdy inwestycje w moce produkcyjne spadły (-0,5%). Spadł też eksport towarów (-1,2%), co sugeruje, że francuscy eksporterzy nie zwiększyli wysyłek do USA w oczekiwaniu na podwyżki ceł (potwierdzają to miesięczne dane handlowe pokazujące brak wzrostu do USA, choć dane za marzec nie są jeszcze dostępne). Co ciekawe, firmy z branży chemicznej i farmaceutycznej gwałtownie zwiększyły zapasy, co może odzwierciedlać zarówno słabość popytu (krajowego i/lub zewnętrznego), jak i motywy zapobiegawcze. Ogólnie rzecz biorąc, sektor usług nadal stanowił główne wsparcie dla wzrostu francuskiego PKB w ostatnim kwartale, przy czym aktywność w zakresie usług rynkowych odnotowała kolejny solidny odczyt (+0,9%), podczas gdy konsumpcja usług dla gospodarstw domowych ponownie przyspieszyła (+0,5%). Jeśli chodzi o II kwartał 2025 r., odczyty ankiet dają niejednoznaczne sygnały, ale ogólnie wskazują na utrzymującą się słabą dynamikę. Nadal spodziewamy się wzrostu francuskiego PKB w II kwartale 2025 r. o +0,1/0,2%, zgodnie z naszymi kwietniowymi prognozami gospodarczymi.

Włoska gospodarka zaskoczyła na plus, rozwijając się o+ 0,3% kw/kw w pierwszym kwartale roku (konsensus: +0,2%, szacunek Allianz Trade: +0,1%). Według wstępnych szacunków, popyt krajowy miał pozytywny wpływ na wzrost, podczas gdy handel netto miał negatywny wpływ na aktywność. Ponadto wzrost w IV kwartale 2024 r. został zrewidowany w górę o 0,1pp do +0,2% kw/kw, oferując pewne wsparcie dla tegorocznych perspektyw wzrostu przed wdrożeniem wyższych ceł, które osłabiają zaufanie, handel i decyzje inwestycyjne. Rzeczywiście, na początku II kwartału wskaźnik ufności pogorszył się bardziej niż oczekiwano; zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw spadło w kwietniu do najniższych poziomów odpowiednio od 18 miesięcy i od marca 2021 roku. Spadek był szeroko zakrojony we wszystkich subkomponentach i sektorach; przy czym bardziej był on widoczny w usługach niż w przemyśle, gdzie także oczekiwania dotyczące produkcji spadły. Wraz ze spadkiem intencji dotyczących zwiększania zatrudnienia spodziewamy się, że przedłużający się okres spadku stopy bezrobocia zakończy się w marcu. Oczekujemy, że PKB Włoch wzrośnie nieznacznie - o około+ 0,1% kw/kw - w ciągu najbliższych kilku kwartałów, a następnie nabierze tempa w związku z poprawą perspektyw handlu światowego i poprawą nastrojów.

W Hiszpanii aktywność gospodarcza spadła na początku 2025 r., choć kraj nadal odnotowywał solidny kwartalny wzrost, a PKB wzrósł o +0,6% kw / kw w I kwartale (konsensus: +0,7%, szacunek Allianz Trade: +0,3%) – mimo wszystko było to najwolniejsze tempo od siedmiu kwartałów. Konsumpcja prywatna wzrosła o+ 0,4%, gorzej niż silniejsza dynamika kwartalna obserwowana w 2024 roku. Inwestycje wzrosły o +1,1% kw/kw, a wspierała je solidna aktywność budowlana. Przewidując nowo nałożone cła, eksport i import towarów i usług wzrósł odpowiednio o +1,0% i +0,7% kw/kw. Pomimo niepewnych perspektyw globalnych, te dotyczące samej Hiszpanii na 2025 r. pozostają stosunkowo pozytywne. Prognoza wzrostu wynosi solidne 1,7%, a ograniczona ekspozycja kraju na Stany Zjednoczone w porównaniu z innymi krajami strefy euro zapewnia pewną izolację od bieżących turbulencji wojny handlowej. Niedawna przerwa w dostawie prądu na dużą skalę może jednak nieznacznie wpłynąć na PKB w II kwartale (kosztując około 0,05-0,1% PKB), który i tak miał spowolnić w związku z rosnącymi globalnymi napięciami handlowymi.

W międzyczasie inflacja w strefie euro pozostała stabilna w kwietniu w porównaniu z marcem, podczas gdy przeciwności związane z wojną handlową prawdopodobnie zepchną ją jeszcze bardziej w dół i poniżej celu EBC wynoszącego 2% w ciągu 2025 roku.

  • W Niemczech inflacja spadła w kwietniu o -0,1 punktu procentowego do +2,1%, głównie z powodu spadku cen towarów (+0,5% w kwietniu po +1,0% w marcu), energii (-5,4% po -2,8) i cen żywności (+2,8% po +3,0%). Z kolei inflacja w sektorze usług ponownie wzrosła do +3,9% z +3,5% w marcu.
  • We Francji inflacja ustabilizowała się na poziomie +0,8% r/r w kwietniu. Inflacja cen żywności gwałtownie przyspieszyła (+1,2% po +0,6%), ale zostało to zniwelowane przez pogłębienie deflacji cen energii (-7,9% po -6,6%). Inflacja cen towarów i usług ustabilizowała się na poziomie odpowiednio -0,2% i +2,3%, potwierdzając brak podstawowej presji inflacyjnej we Francji.
  • We Włoszech wzrost cen nieznacznie wzrósł do 2,0% r/r w kwietniu z 1,9% w marcu (+0,2% m/m), napędzany wyższymi regulowanymi cenami energii i transportu. Te ostatnie spowodowały głównie wzrost inflacji w usługach do poziomu 3,0% z 2,5% r/r w marcu. Inflacja bazowa wzrosła z 1,7% r/r do 2,1%.
  • Inflacja bazowa w Hiszpanii spadła w kwietniu do 2,2% r/r z 2,3% w marcu (+0,6% m/m), głównie za sprawą spadających cen gazu i energii elektrycznej. Tymczasem presja bazowa ponownie przyspieszyła i wzrosła do 2,4% r/r z 2,0% w marcu. W obu krajach Europy Południowej czas świąt wielkanocnych mógł odegrać rolę w tymczasowym wzmocnieniu inflacji cen usług.

Inflacja zasadnicza w strefie euro utrzymała się w kwietniu na stałym poziomie 2,2%, bez zmian w porównaniu z marcem. Jednak podstawowe komponenty ujawniają presję wzrostową, szczególnie z sektora usług, gdzie inflacja wzrosła do 3,9%, z 3,5% w poprzednim miesiącu, głównie z powodu efektów czasowych Wielkanocy. Inflacja cen żywności również nieznacznie wzrosła do 3,0%, w porównaniu do 2,9% w marcu. Z kolei inflacja cen towarów pozostała stabilna na poziomie 0,6%, podczas gdy ceny energii nadal spadały bardziej gwałtownie, spadając o -3,5% w porównaniu do spadku o -1,0% w marcu. Czynniki hamujące, związane z wojną handlową w USA prawdopodobnie zepchną inflację poniżej celu EBC wynoszącego 2% w całym 2025 r., ponieważ importowana deflacja spowodowana nadwyżką mocy produkcyjnych w Chinach, niższe ceny energii i silniejsze euro powinny jeszcze bardziej zmniejszyć presję cenową.

Dane o akcji kredytowej, opublikowane w ubiegłym tygodniu potwierdziły trendy przewidywań w niedawnej ankiecie EBC na temat kredytów bankowych, przy czym żaden z zestawów danych nie odzwierciedlał obaw związanych z ogłoszonymi później wyższymi taryfami. Akcja kredytowa dla sektora prywatnego w strefie euro wzrosła umiarkowanie w marcu, a wzrost kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wzrósł o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z lutym, osiągając odpowiednio 1,7% i 2,3% r/r (wykres 4). Ankieta EBC wykazała, że silniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe był przede wszystkim skorelowany ze spadającymi stopami procentowymi, poprawiającymi się perspektywami rynkowymi i zaufaniem konsumentów. Z drugiej strony, niektóre banki wskazywały już na rosnącą niepewność gospodarczą i geopolityczną jako czynnik wpływający na popyt na kredyty korporacyjne, zwłaszcza na długoterminowe plany inwestycyjne. Ponieważ nastroje gospodarcze nadal słabną po ogłoszeniu taryf celnych na początku kwietnia - co znajduje odzwierciedlenie we wskaźniku nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej, który spadł do 93,6 w kwietniu z 95,0 w marcu - spodziewamy się wyhamowania tempa ożywienia akcji kredytowej  w strefie euro, nawet jeśli EBC zacznie obniżać stopy procentowe.

W tym kontekście spodziewamy się dalszego luzowania polityki pieniężnej przez EBC. Biorąc pod uwagę utrudnienia dla wzrostu gospodarczego i presję na obniżenie inflacji, wynikające głównie z globalnych tarć handlowych i oczekiwanego spowolnienia gospodarki amerykańskiej, nadal oczekujemy, że EBC obniży swoją docelową stopę procentową do 1,5% do września 2025 roku. Byłoby to poniżej samozwańczego neutralnego poziomu 1,75-2,25%, a zatem byłoby nieco akomodacyjne dla gospodarki.

Grzegorz Błachnio
Allianz Trade
Artur Niewrzędowski
MultiAN PR
Przewidujemy ryzyko handlowe i kredytowe dzisiaj, aby firmy mogły mieć pewność działania jutro

Allianz Trade jest światowym liderem w zakresie ubezpieczeń należności handlowych i uznanym specjalistą w obszarach gwarancji ubezpieczeniowych, odzyskiwania należności, strukturyzowanego kredytu handlowego i ryzyka politycznego. Nasza sieć pozyskiwania informacji gospodarczych zapewnia możliwość analizy bieżących zmian w zakresie wypłacalności ponad 80 mln firm. Dajemy firmom pewność poprzez możliwość zawierania transakcji z zabezpieczeniem płatności. W razie nieściągalności należności wypłacamy odszkodowanie, ale najważniejsze jest to, że pomagamy ich w ogóle uniknąć. Każdorazowo, gdy zapewniamy ubezpieczenie kredytu kupieckiego czy inne rozwiązania finansowe, naszym priorytetem jest zapewnienie ochrony opartej na analizie biznesowej. Jeśli jednak wydarzy się coś nieprzewidzianego, nasz rating kredytowy AA oznacza, że posiadamy zasoby, wspierane przez Allianz, które umożliwią nam wypłatę odszkodowania, które pozwoli utrzymać dalsze działanie ubezpieczanej firmie. Siedziba główna Allianz Trade mieści się w Paryżu, ale firma obecna jest w ponad 52 krajach i zatrudnia 5.500 pracowników. W roku 2021 nasze skonsolidowane obroty wyniosły 2,9 mld €, a transakcje ubezpieczane w skali globalnej wiązały się z ekspozycją na poziome 931 mld €. Więcej informacji można znaleźć na stronie allianz-trade.pl
Ostrzeżenie dotyczące oświadczeń prognostycznych

Niniejszy dokument zawiera oświadczenia dotyczące przyszłości, takie jak prognozy czy przewidywania, które opierają się na aktualnych poglądach i założeniach kierownictwa i które podlegają znanym i nieznanym ryzykom i niepewnościom. Rzeczywiste wyniki, dane czy zdarzenia mogą odbiegać znacząco od przewidywanych czy domniemywanych w takich oświadczeniach prognostycznych. Różnice mogą wynikać ze zmian czynników, między innymi: (i) ogólnej sytuacji gospodarczej i konkurencyjnej w kluczowej działalności i na kluczowych rynkach Allianz, (ii) wyników na rynkach finansowych (szczególnie w zakresie zmienności, płynności, zdarzeń kredytowych), (iii) częstotliwości i wagi zdarzeń szkodowych, w tym w odniesieniu do szkód wynikających z katastrof naturalnych, a także zmian w kosztach szkód, (iv) trendów poziomów umieralności i zachorowalności, (v) poziomu odporności, (vi) poziomu braku płatności - szczególnie w segmencie bankowości, (vii) poziomu stóp procentowych, (viii) kursów walutowych, szczególnie EUR/USD, (ix) przepisów prawnych i regulacji, szczególnie podatkowych, (x) wpływu przejęć, w tym kwestii związanych z integracją i reorganizacją oraz (xi) ogólnych warunków konkurencyjnych w zakresie lokalnym, regionalnym, krajowym i/lub globalnym. Wiele z tych czynników może cechować się zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia lub wyższą wagą skutków ich wystąpienia w przypadku wystąpienia ataków terrorystycznych i ich konsekwencji.