Najbližšie ekonomické prognózy sú známe. Čo čaká globálny obchod
v rokoch 2025 a 2026?

21 Október 2024

Podľa prognóz odborníkov čakajú globálnu ekonomiku dynamické roky. Svetový ekonomický rast by mal v nasledujúcich dvoch rokoch dosahovať 2,8 %, čo je v súlade s dlhodobým priemerom. Stať by sa tak malo aj napriek negatívnemu vplyvu konsolidačných opatrení, ktoré nečakajú len Slovensko. Zároveň, túto situáciu môžu zásadne ovplyvniť výsledky volieb vo viacerých krajinách.

V Európe je viditeľný postupný nárast ekonomickej dynamiky, výnimkou je však Nemecko, ktorého  ekonomika sa na konci tohto roka iba dostáva z recesie. V Číne sa spomaľuje domáci dopyt; rovnako ako v USA, ktoré však naďalej ostávajú hlavnou oporou globálnej ekonomiky. 

Read GDP Growth

 

Geopolitický tlak na globálnu ekonomiku

 

Počas leta 2024 sa stalo niekoľko dôležitých udalostí, ktoré priamo vplývajú na svetovú ekonomiku:

  • prekvapujúci pokles inflácie, ktorý spustil rýchlejšie uvoľňovanie menovej politiky centrálnych bánk,
  • vzdanie sa kandidatúry Joe Bidena na post prezidenta Spojených štátov amerických v prospech Kamaly Harris, čím sa začali dvíhať preferencie demokratov v prieskumoch,
  • rastúce riziká na americkom trhu práce, prichádzajúce so zvyšujúcou sa mierou nezamestnanosti v krajine.

Geopolitický tlak sa počas najbližších dvoch rokov nezníži: okrem novembrových prezidentských volieb v USA čakajú voľby aj Austráliu, Argentínu, Brazíliu a v našom regióne napríklad Českú republiku, Maďarsko či Nemecko.

 

Slovensko: finančné stimuly ohrozujú verejné financie

 

„Podľa prieskumov Allianz Trade sa Slovensko radí medzi krajiny, v ktorých je predpoklad rastu HDP. Stále sme nízkorizikovou krajinou a predikcie hovoria o náraste HDP o 2,2 % v tomto roku, o 2,3 % v roku 2025 a o 2,8 % v roku 2026,“ hovorí Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku.

country-risk
Slovenska sa však zásadne dotknú konsolidačné opatrenia; aj preto, lebo spolu s Poľskom, Maďarskom a Rumunskom presahuje hranicu deficitu verejných financií na úrovni 3 % HDP, stanovenú fiškálnymi pravidlami EÚ. „Prognóza našich analytikov však napovedá, že šetrenie na Slovensku nebude také intenzívne, ako napríklad v Maďarsku,“ uvádza Peter Mucina. 
budget deficit

Konsolidácia je veľkou témou nielen na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Podľa analýz Allianz Trade bude globálny negatívny efekt konsolidácie na rast HDP na úrovni približne -0,3 % až do roku 2027 – a to v USA, aj v Európe.

 

Kontinuálny pokles inflácie

Inflácia by mala už v prvej polovici roka 2025 dosiahnuť v Eurozóne cieľ na úrovni 2 %. Aj pri globálnej inflácii sa očakáva v nasledujúcich rokoch pokles, pričom v roku 2025 by mala dosiahnuť 3,7 %. To by umožnilo ďalší cyklus výrazného uvoľňovania. Pokles inflácie počas leta 2024 príjemne prekvapil – a očakáva sa, že zmierňovať sa bude aj pretrvávajúca inflácia v službách, pričom výhľadové ukazovatele sa v mnohých krajinách vracajú na úroveň spred krízy alebo dokonca klesli pod ňu.

inflation forecast

Pomalé oživenie globálneho obchodu

Prvý polrok 2024 potvrdil koniec 1,5 ročnej recesie globálneho obchodu a jeho oživenie by malo byť podľa prognóz trvalejšie. Analytici Allianz Trade očakávajú, že v rokoch 2025-2026 svetový obchod porastie približne 3 % tempom v objemovom vyjadrení, aj keď stále zostane pod svojim dlhodobým priemerom.

Firmy sa z krízy zotavujú znižovaním svojich skladových zásob. Tento trend prispel v druhom štvrťroku 2024 k rastu tržieb a ziskov, avšak pretrváva rozdiel medzi Európou a USA. Podobné rozdiely vidíme aj v investíciách do fixného kapitálu  – v krajinách Eurozóny poklesli investície o 7 % v porovnaní s hodnotami spred pandémie, výrazne tak zaostávajú za porovnateľnými krajinami, ako sú Spojené štáty a Spojené kráľovstvo.

Počet firemných insolvencií rastie, najmä v sektoroch maloobchodu, stavebníctva a služieb. Podľa našich predikcií očakávame, že celkový počet insolvencií firiem sa v roku 2024 zvýši o 10 %. Následne by v roku 2025 malo prísť k stabilizácii situácie a len miernemu nárastu o 1 %,“ dopĺňa Peter Mucina.