Očakáva sa, že rast globálnej ekonomiky bude v rokoch 2021 a 2022 silný (s očakávaným rastom globálneho HDP o 5,5 % v roku 2021), aj keď oživenie bude nerovnomerné. V tejto súvislosti vznikajú značné riziká pre tie spoločnosti, ktoré chcú po pandémii využiť nové príležitosti a opäť rásť.

Firmy budú motivované nadmernými úsporami spotrebiteľov, čo podporí dopyt a vyvolá efekt ekonomického dobiehania. Zároveň ale budú čeliť dynamickému prostrediu, v ktorom rastúci dopyt vedie k rastu cien a tým budú cash flow a zásoby pravdepodobne značne obmedzené.

Aby ste mohli obchodovať s istotou, mali by ste postupovať opatrne, pripraviť sa tieto výzvy a zabezpečiť, aby bola vaša spoločnosť plne chránená pred rizikom insolvencií, pretože štátna podpora bude do konca roka 2022 v jednotlivých krajinách postupne zrušená.

Ak bolo pre firmy kľúčovým cieľom počas pandémie zabezpečenie obchodnej likvidity, súčasné oživenie je predovšetkým o riadení cash flow s cieľom využiť príležitosti na rast, a to napriek takmer neustálemu zvyšovaniu cien komodít. Udržanie cash flow bude náročné najmä pre firmy, ktorým počas krízy vypadli príjmy a musia sa pripraviť na zrušenie štátnej pomoci.

Bez adekvátneho cash flow však budú mať spoločnosti problémy s doplnením zásob potrebných na návrat obratu a predaja na úroveň spred pandémie. Tento problém pravdepodobne zhorší hotovosť viazaná v nedokončenej výrobe, v hotových výrobkoch a potreba vyčleniť prostriedky na platby dodávateľom. Vzniknúť tak určite môže aj medzera vo financovaní, pretože spoločnosti čakajú na platby od klientov a ich oneskorenie vytvára následný reťazový efekt, ktorý obmedzuje ich schopnosť platiť dodávateľom.

Odpoveďou na tento problém s cash flow je, aby bola firma čo najviac proaktívna pri „naháňaní“ pohľadávok, podnikla kroky hneď, ako je naztraderadená faktúra po dátume splatnosti, zasielala upomienky so žiadosťou o úhradu a evidovala si všetky interakcie s klientmi.

Spoločnostiam sa odporúča, aby sa so svojimi zákazníkmi dohodli na presnom časovom pláne úhrad a o všetkom by si mali viesť podrobné písomné záznamy, v ktorom uvedú aj pokusy o vymáhanie a reakcie klientov.

Ak sa tieto snahy o zabezpečenie cash flow ukážu ako neúspešné, organizácie môžu svojim dlžným obchodným partnerom vysvetliť ďalšie možné kroky: možnosť eskalovať problém v rámci spoločnosti dlžníka, prestať obchodovať s týmto dlžníkom a nakoniec poveriť tretiu stranu vymáhaním pohľadávok alebo právnych zástupcov, aby podnikli právne kroky.

Poisťovatelia pohľadávok neriešia len odškodnenia v prípade neplatenia, tiež vám môžu pomôcť aj počas procesu vymáhania pohľadávok. Najsilnejší poisťovatelia na trhu vám môžu pomôcť vyhnúť sa nedobytným dlhom. Allianz Trade napríklad ponúka celý rad služieb. Pre našich klientov preverujeme bonitu a finančnú stabilitu ich obchodných partnerov, stanovujeme maximálnu sumu odškodnenia v prípade, že odberateľ nezaplatí, poskytujeme aktualizácie obchodných limitov, skontrolujeme bonitu nových potenciálnych zákazníkov a tiež preveríme a odškodníme v prípade naztraderadenia.

Globálna miera insolvencií počas pandémie dramaticky klesla na približne 50 % úrovne z roku 2019, a to vďaka bezprecedentnej vlne štátnej podpory a očakáva sa, že táto znížená úroveň rizika bude v nasledujúcich mesiacoch ešte pretrvávať. Je to pozitívna správa pre spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na expanziu, čo im dáva väčšiu istotu pri obchodovaní a získavaní platieb v neistých časoch.

Existujú dve základné formy rastu: prirodzená evolúcia (kapitalizácia medzi existujúcimi klientmi) a expanzia, ktorá zahŕňa spoluprácu s novými klientmi a vstup na nové trhy.

Prirodzený vývoj koncentruje riziko medzi kľúčové tretie strany. V prípade, že obchodný partner nezaplatí, podniky čelia väčšej mimoriadnej strate. Toto riziko neplatenia však môže byť kryté poistením pohľadávok, čo dáva firmám istotu a môžu sa zamerať na zvýšený dopyt medzi existujúcimi zákazníkmi.

V prípade expanzie by mohli mať firmy obmedzené skúsenosti s obchodovaním na novom trhu alebo s novým klientom a tento nedostatok znalostí môže výrazne zvýšiť riziko. K možnostiam, ako riziko zmierniť, patrí začať obchodovať v malých objemoch a postupne ich zvyšovať a tiež spolupráca s poskytovateľom poistenia pohľadávok, ktorý má skúsenosti s hodnotením nových odberateľov na cieľových trhoch. V tomto scenári poisťovatelia pohľadávok pravdepodobne zvýšia počiatočný úverový limit, aby podporili expanziu svojich klientov a pomohli im pružnejšie využiť príležitosti na rast.

Bez ohľadu na spôsob, ktorým sa spoločnosť pokúša rásť, je potrebné zabezpečiť silný prevádzkový kapitál. Z obchodného hľadiska má teda zmysel starostlivo plánovať cash flow (pridať aj možnosť ďalšieho lockdownu) a v predstihu získať prístup k likvidite, ak ešte nebola zabezpečená. Jedným z aspektov riadenia prevádzkového kapitálu je stanovenie platobných podmienok s dodávateľmi a zákazníkmi. Aj toto je oblasť, v ktorej môže poisťovňa pohľadávok, ktorá má vedúce postavenie na trhu, ponúknuť podporu vďaka svojim významným znalostiam a skúsenostiam.

 

Porovnávanie účtovných kníh je obzvlášť účinným spôsobom hodnotenia úverového rizika potenciálnych klientov. Poskytuje to prehľad o finančnom zdraví spoločností a predstavu o ich schopnosti splácať úvery. Riziká nových trhov je možné hodnotiť pomocou analýzy makroekonomických údajov špecifických pre daný región a vytvorením máp rizika krajiny alebo sektora: pozrite si naše reporty o riziku krajín alebo riziku sektorov.

V takomto dynamickom obchodnom prostredí štandardné ročné hodnotenie jednoducho nestačí. V čase, keď budú zverejnené účtovné závierky za obdobie zasiahnuté Covidom-19 odhaľujúce rozsah poklesu, jednotlivé ekonomiky už prechádzajú na cyklus rastu. Spoločnosti potrebujú to najnovšie hodnotenie finančného zdravia svojich klientov, ktoré využíva najaktuálnejšie informácie, či si ich už zhromaždia sami alebo v spojení s poisťovateľom pohľadávok. V Allianz Trade máme napríklad sieť analytikov, ktorí sa venujú získavaniu primárnych údajov od spoločností, aby sme klientom mohli poskytnúť aktuálne informácie, ktoré nie sú závislé od koncoročných výkazov.

 

Nakoľko vlády postupne rušia štátne podpory, spoločnostiam sa odporúča, aby sa pripravili na riziko insolvencií monitorovaním svojich obchodných partnerov, či sa u nich nevyskytujú známky finančných problémov. Táto riziková kategória zahŕňa zákazníkov v dodávateľskom reťazci, ktorí už zápasia s vysokým dlhom, alebo tých, ktorí sú zaťažení vysokými nákladmi na úroky. Zahŕňa aj firmy s nízkymi prevádzkovými maržami a firmy, ktoré majú problémy s plnením svojich finančných záväzkov. Mnohé spoločnosti mohli mať už pred pandémiou oslabené finančné výkazy. Tu je niekoľko kľúčových varovných signálov, že by váš zákazník mohol predstavovať riziko neplatenia:

 

  • Váš zákazník nedávno stratil významného klienta/dodávateľa.
  • Trvá mu dlhšie dodanie tovaru a/alebo úhrada faktúr.
  • Váš zákazník požiada o opätovné prerokovanie zmluvy.
  • Ich investori odmietajú obnoviť zmluvy.
  • Pokúsili sa prejsť na alternatívne zdroje financovania.
  • Ich akcie sú nedostatočne výkonné alebo dochádza k ich znižovaniu.
  • Ceny úverových swapov (CDS) sa zvýšili.
  • Medzi ich vedúcimi pracovníkmi je nespokojnosť.
  • Spoločnosť priťahuje negatívne spravodajstvo v médiách.
  • Neboli schopní vyplatiť mzdy/sociálne odvody.
  • Boli vymenovaní poradcovia pre reštrukturalizáciu.

Pandémia pomohla odhaliť riziká a slabé miesta v širokých dodávateľských reťazcoch, ktoré fungovali systémom just-in-time. Zatiaľ čo firmy – veľké aj malé – verili v modely štíhlej ponuky, dnes je všeobecne akceptovaná potreba diverzifikácie a dodatočných kapacít, aj keď to znamená obetovať maržu.

Organizáciám sa odporúča, aby čo najskôr prehodnotili svojich dodávateľov prvého, druhého a tretieho stupňa, aby mohli identifikovať a lepšie pochopiť tieto riziká dodávateľských reťazcov. Táto analýza môže pomôcť firmám zabezpečiť sa proti novým pandemickým obmedzeniam a budúcim krízam a pôsobiť ako odrazový mostík pre dlhodobejšiu transformáciu.

Pre efektívne hodnotenie rizík je dôležité získať čo najviac kritických údajov o dodávateľskom reťazci na všetkých jeho úrovniach. Tieto informácie sa potom využijú pri plánovaní jednotlivých scenárov problémov v dodávateľskom reťazci a ich dopadov na kritické funkcie. Po zistení nedostatku môžu spoločnosti navrhnúť stratégie alternatívnych zdrojov, pričom ale musia zohľadniť vplyv taríf a nákladov.

Ekonomický dopad pandémie bol bezprecedentný vo svojom rozsahu aj rýchlosti. Štátne podpory jednotlivých krajín však zabezpečili, že k obávanému rozsiahlemu prepúšťaniu nedošlo, domácnostiam si hromadili úspory a pripravila sa pôda pre rozsiahle a rýchle oživenie globálnej ekonomiky. Spoločnosti, ktoré budú v tomto prostredí prosperovať, budú tie, ktoré budú schopné zmierniť riziko, aby mohli obchodovať s istotou.

Poistenie pohľadávok je vysoko efektívny spôsob, ako to dosiahnuť. Vedúci poisťovatelia pohľadávok na trhu, ako je napríklad Allianz Trade, odškodnia vašu spoločnosť v prípade nedobytného dlhu. No v prvom rade vám zároveň pomôžu vyhnúť sa zlým dlhom tým, že vám poskytnú komplexný prehľad o neustále sa meniacom rizikovom prostredí, čo vám umožní identifikovať zraniteľné miesta zákazníkov, znížiť riziká svojich dodávateľských reťazcov a chrániť svoje podnikanie pred platobnou neschopnosťou. Okrem toho vám pomôžu s vymáhaním pohľadávok a zaistením cenného cash flow.

Viac sa dozviete, ak si stiahnete náš e-book: Využite príležitosti: Ako po pandémii zmierniť riziko a udržateľne rásť.