V dalším kroku pečlivě zhodnoťte finanční stav své společnosti, abyste zjistili, zda je tato expanze skutečně něco, co si můžete dovolit, a zda je v souladu s cíli vaší společnosti. Tato analýza je v dnešní bouřlivé a neprůhledné době důležitější než kdykoliv předtím, protože je často obtížné odhadnout situaci v budoucnosti. Možná budete muset použít dynamičtější přístup v reálném čase, jakož i širší škálu finančních ukazatelů KPI, abyste drželi krok s tempem změn a vytvořili přesnou analýzu finanční výkonnosti.
Při hledání možností expandovat musí jít KPI ukazatele nad rámec klasické analýzy údajů v rozvaze, aby Vám pomohly identifikovat nejlepší příležitosti, obchodních partnerů a zákazníků. "Kompletní analýza finanční výkonnosti malého a středního podniku si nyní vyžaduje dynamičtější a křížovou analýzu, která přesahuje rámec jedné tabulky v rozvaze," radí Philippe Vammale, Risk Underwriting Manager společnosti Euler Hermes France.
Mezi klíčové ukazatele, které je třeba sledovat, patří:
- Provozní cash flow: množství finančních prostředků směřujících od A až po Z do společnosti.
- EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortisation): je to míra ziskovosti Vaší společnosti.
- Debt-to-EBITDA ratio ve srovnání s průměrem odvětví: částka příjmů Vaší firmy, které musíte získat, abyste mohli splácet dluh. Je to dobrý indikátor toho, jak solventní jsou Vaše finance ve srovnání s ostatními.
- Požadavky na provozní kapitál: množství finančních prostředků, které potřebujete na fungování společnosti. Čím nižší je hodnota WCR, tím více volného kapitálu máte k dispozici například na expanzi.
Pokud se chcete dozvědět více informací o těchto ukazatelích, přečtěte si náš článek o pěti klíčových ukazatelích finanční výkonnosti, kterými byste se měli řídit při sledování výkonnosti své společnosti.