Pandemie koronaviru bude mít výrazné následky ve všech oblastech hospodářského života. Mimo možného kolapsu zdravotnictví výrazně ovlivní vývoj v obchodě, ve financích i ve spotřebě. Experti Euler Hermes odhadují, že ztráty na exportu budou celosvětově dosahovat výše 317 miliard dolarů.
Důsledky šíření nákazy COVID-19 způsobí trojfázový šok ve světové ekonomice: v první řadě je to recese v obchodu se zbožím a službami, který podle analýzy společnosti Euler Hermes klesne v roce 2020 o -3,7 %. Dalším šokem je index akcií MSCI World, který ztratil za 90 dní až 30 % své hodnoty. Jde o nejostřejší korekci od krize na trhu s hypotékami v roce 2008-2009. Globální měnová politika tak signalizuje o mnoho přísnější finanční podmínky. A nakonec šok v důsledku pandemie, která povede celosvětově k nejzávažnější recesi století. V okamžiku zveřejnění této analýzy jsou ¾ globálního HDP nějakým způsobem omezené, což vytváří sekundární efekty na investiční chování, protože šok je exponenciální a kolektivní.
„V základním scénáři jsme modelovali tříměsíční šok s kompletní blokádou na jeden měsíc a následně částečnou aktivitu. Zohlednili jsme také zmírňující se účinky politických opatření. Při odhadu rozsahu škod jsme se inspirovali čínskými údaji za leden až únor, kde měsíc blokády způsobil pokles spotřebitelských výdajů o 13 %, pokles investicí o 20 % a pokles exportu o 16 %,“ uvedla Iva Palusková, Country manažerka Euler Hermes ČR.
Základní linie vývoje bude následující: vážná recese v roce 2020 a zotavení ve tvaru křivky U v roce 2021. Odborníci Euler Hermes tvrdí, že svět zažije v prvním půlroce letošního roku prudkou recesi a odhad globálního růstu HDP do roku 2020 by mohl být na úrovni + 0,8 %. Očekává se růst HDP v USA + 0,5 % a pokles HDP v eurozóně -1,8 %.
„Za předpokladu, že budou ochranná opatření úspěšná, oživení hospodářské činnosti očekáváme v druhé polovině roku 2020. Scénář oživení kopírující křivku U by znamenal + 1 % v Evropě a více jak 3 % v USA (kvartální srovnání), s obnovením některých odvětví jako maloobchod či cestovní ruch,“ dodala Iva Palusková.