JAK RADZIĆ SOBIE Z KLIENTAMI, KTÓRZY MOGĄ NIE ZAPŁACIĆ?

 

Znajdowanie, pozyskiwanie i utrzymywanie klientów to wyzwanie dla każdej firmy. Bardzo niewiele firm może pochwalić się tym, że klienci sami pukają do ich drzwi... Ale czy możesz mieć pewność, że po całej ciężkiej pracy, jaką włożysz w transakcję, klient Ci zapłaci? Czy po złożeniu oferty i wygraniu przetargu wszystkie płatności będą uregulowane terminowo i zgodnie z fakturą? Jak sprawić, aby klient zapłacił fakturę? Jak sprawić, aby klienci płacili w terminie? Jak egzekwować nieterminowe płatności?

Po kilku latach działalności handlowej możesz polegać na dobrych relacjach z klientem i ufać mu na tyle, aby sądzić, że te problemy Cię nie dotyczą. Możesz myśleć, że duża organizacja na pewno zapłaci Twoją fakturę, bo zależy jej na dobrej reputacji. Być może kupujący zapewnił Cię, że dysponuje odpowiednim budżetem i nie ma ryzyka, że nie zapłaci należności. Twój zespół sprzedażowy mógł sprawdzić historię klienta na rynku i potwierdzić jego stabilność finansową.

Wszystkie te wskaźniki są oczywiście ważne, nie zdziw się jednak, jeśli wystąpią opóźnienia w płatnościach. Dobrze opracowany proces sprzedaży powinien śledzić i monitorować wyniki klienta i jego pozycję na rynku, jednak może to być trudne ze względu na niewystarczającą ilość czasu i dostępnych informacji.

A może handlujesz z wieloma małymi firmami i nie masz czasu na sprawdzenie ich zdolności kredytowej, zwłaszcza na koniec miesiąca, gdy kładzie się nacisk na osiągnięcie celów sprzedażowych. Dlatego, prędzej czy później, możesz mieć klienta, który odmówi zapłaty faktury lub spóźni się z zapłatą.

To właśnie wtedy niezbędna jest dyscyplina w zarządzaniu należnościami. Niezależnie od tego, czy dysponujesz specjalnym zespołem, polegasz na zespole sprzedażowym, czy też robisz to samodzielnie, dzięki zastosowaniu narzędzi i procesów do śledzenia należności klienta zyskasz pewność, że dzisiejsza sprzedaż przyniesie zyski w przyszłości. Pewność, którą możesz podzielić się z przedstawicielem swojego banku, ze spółką finansową i z inwestorami.

Najpotężniejszym narzędziem w zestawie do zarządzania należnościami jest ubezpieczenie kredytu kupieckiego. To zabezpieczenie, dzięki któremu otrzymasz płatność. Ubezpieczenie ma pomóc w sytuacji, gdy zawiedzie Cię najbardziej wiarygodny kupujący, organizacja o najlepszej reputacji lub najbardziej lojalny klient.

Dowiedz się więcej o tym, jak działa ubezpieczenie kredytu kupieckiego i jak, z naszą pomocą, możesz zabezpieczyć swoją przyszłość.

Zapytaj o ofertę