Jednoduchý model
Aby experti Euler Hermes mohli odhadnúť, do akej miery je riziko prasknutia bubliny v sektore bývania reálne, vyvinuli jednoduchý model využívajúci mieru nezamestnanosti, disponibilného príjmu a cien hypoték. „Šlo nám o to určiť, či je sektor bývania v danej krajine v porovnaní so základnými parametrami nadhodnotený alebo podhodnotený.
V celosvetovom meradle vidíme mierne nadhodnotenie cien nehnuteľností a to v priemere o +4%,“ uviedol Peter Mucina, riaditeľ spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.
Experti spoločnosti Euler Hermes identifikovali tri skupiny krajín z hľadiska vývoja cien na realitnom trhu :
Nadhodnotenie : Singapur (+13%), USA (+6%) a Španielsko (+5%). Nadhodnotenie v Singapure sa blíži historickým maximám, a preto hrozia určité korekcie. V USA je nadhodnotenie oveľa nižšie ako historické maximum 26% (2006), a preto v porovnaní s týmto obdobím experti Euler Hermes vnímajú oveľa nižšie riziko.
Na primeranej úrovni : Kanada, Hongkong. Tieto trhy sa nedávno upravili v dôsledku nariadení (Kanada) alebo náročného hospodárskeho prostredia (Hongkong).
Podhodnotenie : Spojené kráľovstvo (-7%), Austrália (-3%), Brazília (-6%) a Čína (-15%). Po hlasovaní o Brexite a výraznom spomalení tamojšej ekonomiky sa Spojené kráľovstvo dostalo do úrovne podhodnotenia. Medzitým nastalo podhodnotenie aj v Austrálii a Číne, ktoré je do značnej miery výsledkom lokálnej politiky, ako sú dane a regulácie.