Zvýšená aktivita pomocí elektronického obchodu je jedním z obchodních megatrendů vyplývajících z pandemie. Tváří v tvář uzavřeným prostorám byli dodavatelé zboží a služeb napříč všemi odvětvími nuceni rozšířit své digitální prodejní kanály. Tento trend bude pokračovat i dlouho poté, co se sníží míra infekce Covid-19.
Možnost nakupovat zboží a služby online přinesla společnostem také skutečné výhody, protože jim umožňuje rychle diverzifikovat jejich dodavatelské řetězce a digitalizovat mnoho administrativních procesů spojených s nákupem.
Náš výzkum odhaluje +30% nárůst online spotřebitelských výdajů v roce 2020. Očekáváme, že růst bude pokračovat i v následujících letech. Tento nárůst elektronického obchodování mezi podniky a spotřebiteli se odráží v podobném nárůstu prodeje online mezi podniky (B2B) a vytvořil novou vlnu online prodejních kanálů přímých spotřebitelů (D2C), které zcela vyloučily maloobchodníky.
Nový výzkum společnosti McKinsey & Company naznačuje, že více než tři čtvrtiny B2B kupujících a prodávajících nyní upřednostňují digitální samoobsluhu a vzdálené zapojení lidí před interakcemi tváří v tvář. Pouze 20 % kupujících říká, že doufá, že se vrátí k osobnímu prodeji, a to i v oblastech, kde tradičně dominují modely prodeje v terénu, jako jsou farmaceutické a zdravotnické výrobky.
Mezitím jsou prodejní kanály přímého spotřebitele (D2C) obzvláště atraktivní pro velké značky, protože si mohou zachovat vlastnictví celého životního cyklu zákazníků a na každém kroku shromažďovat cenné spotřebitelské údaje. Tento datový tok umožňuje tak různorodým značkám, jako jsou Nike, Unilever a Gymshark, vytvářet vysoce personalizované online produkty zákazníkům.
Klíč k elektronickému obchodování však vyžaduje výrazné změny obchodního modelu, které sahají od širšího sortimentu online inventáře a konkurenceschopné metody plnění, po ziskovou návratovou strategii a velké investice do technologie.
Harvard Business Review uvádí, že američtí maloobchodníci (bez B2B firem) vydělali přibližně 10 miliard $ na investicích do elektronického obchodování, akvizicích a partnerstvích od května do července 2020. Tyto investice zahrnovaly logistické možnosti, které umožnily dodání do elektronického obchodu a investice do produktového portfolia zaměřeného na digitální možnosti v oblasti umělé inteligence a blockchainu.
Akční bod: Aby mohli dodavatelé zboží a služeb v tomto prostředí soutěžit, musí mít dostatečnou obchodní likviditu a cash flow a mohli tak investovat do nástrojů elektronického obchodování, musí být také schopni odolat tvrdé konkurenci v oblasti cen, protože je pro spotřebitele snazší porovnávat ceny online. Aby toho bylo dosaženo, společnostem se doporučuje zajistit vymáhání pohledávek a omezit riziko selhání pomocí pojištění obchodního úvěru.
Bez těchto kroků budou podniky, zejména dodavatelé zboží a služeb pro malé a střední podniky, pravděpodobně čelit vážným výzvám.