Přestože energetická krize a s ní spojený růst inflace budou ovlivňovat světovou ekonomiku i v letošním roce, v příštím roce by zpomalení hospodářského růstu mohl vystřídat mírný růst spolu s poklesem inflace.
Vyplývá to z výhledu pojišťovny Allianz Trade na další dva roky.
Prognózy analytiků Allianz Trade, kteří upozorňovali na rizika spojená se zhoršující se geopolitickou situací, energetickou krizí a protipandemickými opatřeními v Číně, se v tomto roce promítnou do zpomalení růstu celosvětového hospodářství o 1,4 %.
Mezi jednotlivými zeměmi se však míra tohoto zpomalení bude výrazně lišit. Zatímco vyspělé ekonomiky – zejména Spojené státy, Velká Británie a země eurozóny – čeká mírná recese, rozvíjející se trhy by si naproti tomu měly udržovat stabilní tempo růstu, což podpoří zejména postupné rušení proticovidových opatření v Číně. „Růst, i když velmi opatrný, by se měl podle našich předpokladů týkat i regionu střední a východní Evropy, kde bude hlavním tahounem Polsko,“ říká ředitelka české pobočky Allianz Trade Iva Palusková.
Celosvětové oživení pak experti očekávají v roce 2024, na jehož konci by průměrné tempo růstu mělo být 2,8 %. Ekonomiky eurozóny by se podle propočtů Allianz Trade měly z turbulentního období vzpamatovávat pomaleji než jiné regiony, a to zejména kvůli dopadům energetické krize.
Poměrně vysoká by měla v letošním roce zůstat i míra inflace. „Ve střední Evropě očekáváme, že se bude průměrně pohybovat pod hranicí 12 %, tedy výrazně nad celosvětovým průměrem, který očekáváme zhruba na úrovni 6,4 %,“ podotýká ředitelka české Allianz Trade Palusková. V Evropě přitom nadále budou hlavním motorem vysoké ceny energií, které budou mít na celkové míře inflace zhruba třetinový podíl. I zde nicméně Allianz Trade očekává výraznější změnu v příštím roce, kdy by celosvětový průměr měl být 3,9 %, v případě střední Evropy potom 5,5 %.
Inflační tlaky by měly vyvrcholit v prvním čtvrtletí tohoto roku, na což by měly postupně reagovat i centrální banky snižováním základních úrokových sazeb. „Odhad Allianz Trade pro Českou republiku je postupné snížení o čtvrt procentního bodu na ze současných 7 % na 6,75 % v polovině letošního roku. Ke konci roku odhadujeme další snížení až na úroveň 5,5 %. Snižování míry úrokových sazeb by pak podle našich predikcí mělo pokračovat i v roce 2024, a to až na 2,75 %,“ uzavírá Palusková.