Celosvětový růst HDP pro období 2024-2026 by měl být stabilní – každoroční nárůst by se měl držet na úrovni 2,8 %, což odpovídá dlouhodobému průměru. Dle nejnovější analýzy společnosti Allianz Trade brání většímu růstu přetrvávající zpomalování americké ekonomiky, kde se očekává zpomalení růstu HDP na 1,7 %. Naopak v Evropě se postupně vytváří dynamika, i když Německo zůstane výjimkou a jeho ekonomika vystoupí z recese až koncem roku 2024.
Růst v eurozóně by měl posílit díky oživení investic a spotřeby. Eurozóna opustila fázi stagnace z roku 2023 a v prvních dvou čtvrtletích letošního roku vykázala kladný růst ve výši +0,3 % a +0,2 % q/q. Tento růst byl však z velké části podpořen čistým vývozem, zatímco domácí poptávka, zejména investice, se snížila. Dle analýzy Allianz Trade by celkový růst HDP v eurozóně měl dosáhnout 0,8 % (navýšení o 0,3 % oproti roku 2023) a v roce 2025 a 2026 shodně 1,4 %.
„Do budoucna očekáváme, že ekonomická aktivita zrychlí a mírně překročí potenciální růst, k čemuž přispěje oživení spotřeby a investic v souvislosti s růstem reálných mezd a uvolněnou měnovou politikou snižující úvěrové náklady. Kromě toho by další podporu mohlo poskytnout oživení světového obchodu, zatímco vládní výdaje by měly působit jako brzda v důsledku zpřísňování fiskální politiky,“ vysvětlují analytici Allianz Trade.
Německo se v současné době pohybuje v recesi. Hlavní ekonomický tahoun EU je poznamenán jak cyklickými, tak stále více strukturálními problémy. Podniky se potýkají s klesající konkurenceschopností, a to nejen na mezinárodních trzích, ale stále častěji i na domácím trhu. Plánované rozpočtové škrty pro rok 2025 - spolu s nejistotami v následujících letech v souvislosti s financováním zelené transformace – zvyšují další napětí. Dodržování striktní politiky dluhové brzdy představuje další významný faktor, protože nízký veřejný dluh a splátky úroků mohou brzdit investice a potenciálně tím prodlužovat rizika recese. „Vzhledem k tomu, že hospodářská a politická nejistota v Německu ještě více vzroste, zejména s blížícími se volbami, bude oživení ekonomiky vyžadovat více než současné vládní strategie. Očekáváme druhý rok recese s -0,1 % v roce 2024, následovaný mírným růstem o pouhých +0,7 % v roce 2025 a +1,1 % v roce 2026, podpořený nižšími výpůjčními náklady v důsledku klesajících úrokových sazeb,“ dodávají analytici.
Naopak ve Francii se ekonomika ukázala odolnou navzdory nárůstu nejistoty plynoucí z červencového rozpuštění Národního shromáždění. Politická nejistota ustoupila, zatímco finanční podmínky se nezpřísnily. Fiskální politika je mezitím volnější, než by byla v případě, že by k rozpuštění nedošlo. Očekáváme, že růst HDP se zvýší z +1,1 % v roce 2024 na +1,4 % v roce 2025, k čemuž přispěje uvolnění úvěrových podmínek vyvolané ECB. Fiskální politika se zpřísní, ale nebude se jednat o zásadní zpřísnění, protože bude náročné přijmout v parlamentu významná fiskálně-konsolidační opatření.