Vakcína proti onemocnění covid-19 se stala hlavní hnací silou globálního růstu v roce 2021. Nicméně občasný ekonomický protivítr a kompletní ozdravení ekonomiky, se kterým se počítá až v roce 2022, budou příčinnou vzniku přechodových rizik. Jízda jako na horské dráze, která následovala po prudkém oživení ekonomické aktivity ve třetím čtvrtletí, pokračovala i na přelomu roku 2020/2021.
Rostoucí počty nově zaznamenaných případů nákazy a další série národních lockdownů vedly ke konci posledního kvartálu roku 2020 k poklesu globální ekonomické aktivity. Ta v posledním čtvrtletí zpomalila na + 0,1 % q/q oproti + 7,3 % q/q ze třetího čtvrtletí loňského roku. Dvě vlny ekonomických propadů v Evropě společně s citelným zpomalením trhu ve Spojených státech jsou předpokladem markantního propadu těsně před zlepšením celé situace. Aktuální pokrok ve vývoji vakcíny vedl analytiky Euler Hermes ke korekci prognózy růstu globální ekonomiky pro rok 2021 na + 4,6 % (+0,2 procentního bodu) a na +3, 8 % pro rok 2022. Důkladným prověřením ekonomické reality se potom může stát rok 2023, kdy lze výhledově předpokládat, že se jednotlivé státy budou pomalu navracet k potenciálnímu růstu a ukáže se, které společnosti dokázaly v krizi zachytit příležitost a využít ji ve svůj prospěch.
Čilý ekonomický růst ve znamení vakcinace
Navzdory určitým obtížím v zásobovacím řetězci spojených s produkcí a distribucí vakcíny se zdá, že riziko omezené výrobní kapacity očkovací látky je, alespoň co týče vyspělých ekonomik, poměrně nízké. Řada států již objednala dostatečné množství vakcín, které bude stačit k vytvoření tzv. kolektivní imunity.