Vlani sa energetická kríza ešte neprejavila naplno, rast cien energií výrazne ovplyvní európske spoločnosti najmä tento rok
- Experti Allianz Trade varujú, že účty firiem za energie v roku 2023 porastú
- Vládne zásahy už nebudú tlmiť zdražovanie energií tak ako v minulom roku
- Európske podniky ešte stále čaká veľký šok v oblasti cien energií
V roku 2022 sa podarilo obmedziť nárast účtov za energie pre európske podniky vďaka vládnym intervenciám a dlhodobému prechodu z veľkoobchodných cien energií na maloobchodné kontrakty, ktoré z veľkej časti nie sú plne indexované. Analytici Allianz Trade ale očakávajú, že v roku 2023 sa dynamika rastu cien energetických služieb zrýchli, pričom ceny energií by mali v porovnaní s rokom 2021 vzrásť o necelých 40 % v Nemecku a až o 90 % v Taliansku a Španielsku.
„Nedávne poklesy veľkoobchodných cien plynu vzbudili nádej, že to najhoršie v rámci energetickej krízy v Európe je už za nami, ale nie je to tak. Na rozdiel od vývoja cien ropy, energetický šok sa neprejaví tak rýchlo, pretože ceny za energie pre domácnosti a firmy sú skôr založené na pevne stanovených sadzbách a/alebo štátom regulovaných kontraktoch, ako na čiastočnej indexácii veľkoobchodných cien plynu a elektriny,“ uviedol riaditeľ Allianz Trade na Slovensku Peter Mucina.
Rozdielne fiškálne zásahy
Európske firmy budú čeliť rozdielnym nárastom faktúr za energie v závislosti od stupňa fiškálnej intervencie v jednotlivých krajinách. Odborníci Allianz Trade predpokladajú, že väčšina zmlúv na dodávku elektrickej energie bude v roku 2023 prehodnotená a ceny elektrickej energie na rok 2023 budú stanovené na úrovni indexovaných zmlúv z roku 2022. „Vládne zásahy však môžu byť významné a môžu pomôcť výrazne znížiť účty za energie prostredníctvom dotácií, znížením daní alebo limitovaním cien, a to aj v prípade indexovaných zmlúv,“ poznamenal riaditeľ Allianz Trade na Slovensku.