Hlavnou obeťou globálnej krízy v oblasti polovodičov bol automobilový priemysel
· Analýza Allianz Trade ukázala, že sa vo svete vyrobilo o 18 miliónov vozidiel menej
· Dôvodom je, že automobilový priemysel najviac trpel nedostatkom čipov
· Situácia je obzvlášť kritická v Európe, na rozdiel od Číny či Severnej Ameriky
Európsky automobilový sektor bol globálnou krízou v oblasti polovodičov zasiahnutý najviac. Analytici poisťovne pohľadávok Allianz Trade odhadujú, že to bude Európu v rokoch 2021 a 2022 stáť približne 100 miliárd eur.
Výrobcovia automobilov a dodávatelia automobilového priemyslu, ktorí sa na začiatku pandémie pripravovali na ťažké časy, reagovali výrazným znížením zásob a objednávok polovodičov. „Dopyt po automobiloch sa však v druhej polovici roku 2020 obnovil rýchlejšie, ako sa očakávalo. Predstavitelia tohto odvetvia rýchlo zistili, že výrobcovia čipov presunuli svoje výrobné kapacity na iné trhy s rastúcim dopytom, ako sú počítače a dátové centrá, pričom pre automobilový sektor ponechali len malú kapacitu,“ uviedol Peter Mucina, riaditeľ Allianz Trade na Slovensku.
Takmer dva roky po prvých signáloch nedostatku polovodičov zostáva výroba áut hlboko pod úrovňou z roku 2019, pričom globálny nedostatok čipov do automobilov spôsobil kumulatívny výpadok 18 miliónov vozidiel na celom svete. Situácia je horšia v Európe, kde na rozdiel od Číny alebo Severnej Ameriky klesla výroba vozidiel v roku 2021 na bezprecedentné minimum 13 miliónov vozidiel.