Globálny ekonomický vývoj je naďalej silne ovplyvnený inflačnými tlakmi; veľkú rolu zohráva slabý rast HDP v Číne
- Slovensko sa v porovnaní s okolitými štátmi drží lepšie
- Po spomalení v poslednom období možno u nás očakávať oživenie domáceho dopytu
- Situácia v Nemecku, najväčšej ekonomike eurozóny, nevyzerá dobre
Hospodárska aktivita na Slovensku sa v roku 2022 výrazne spomalila. Spôsobili to najmä dôsledky vojny na Ukrajine, následné sankcie Európskej únie voči Rusku a prudko rastúce ceny energií. Rast reálneho HDP sa na Slovensku znížil z 3 % v roku 2021 na 1,7 % v roku 2022, čo vtedy predstavovalo najpomalšie tempo spomedzi členských štátov EÚ v strednej a východnej Európe (región CEE-EU-11) s výnimkou Estónska.
„V roku 2023 sa slovenská ekonomika zatiaľ drží lepšie, ako sa očakávalo, na rozdiel od našich susedov Česka, Maďarska a Poľska. Slovensko sa tak vyhlo recesii,“ poznamenal riaditeľ Allianz Trade na Slovensku Peter Mucina. Slovenský reálny HDP porastie v roku 2023 o 1,3 % v porovnaní s nulovým rastom v Českej republike a s poklesom v Maďarsku (-0,7 %) a v Poľsku (-0,2 %). Celkovo sa v krajinách strednej a východnej Európy očakáva priemerný rast o 0,6 %.
V roku 2024 experti Allianz Trade predpokladajú mierne oživenie rastu slovenského HDP na 2 %, najmä vďaka čiastočnému oživeniu domáceho dopytu po spomalení v roku 2023. Podľa predbežnej prognózy na rok 2025 by mal rast slovenského HDP dosiahnuť 2,5 %. V regióne strednej a východnej Európy predpovedajú analytici Allianz Trade priemerný rast HDP o 2,8 % v budúcom roku a 3,2 % v roku 2025.