Zhrnutie:
Kľúčové poznatky
- Volatilita obchodu si vyžaduje flexibilitu a odolnosť
Exportéri by mali reagovať rýchlo na zmeny v dopyte, clách a menových kurzoch. Kľúčom je flexibilné plánovanie, efektívna prevádzka a prispôsobiteľné dodávateľské reťazce. - Diverzifikácia už nie je voľbou, ale nevyhnutnosťou
Približne tretina firiem už našla nové trhy pre export či dodávky a takmer dve tretiny to plánujú urobiť. Ak chcete zostať konkurencieschopní, prehodnoťte svoje dodávateľské reťazce a zamerajte sa na nové príležitosti. Vyhnite sa závislosti od jedného trhu. - Posilnite likviditu a financovanie
Riziká neplatenia a dlhé platobné podmienky zvyšujú tlak na cash flow. Prehodnoťte platobné podmienky, poistite si pohľadávky a diverzifikujte financovanie, aby ste si udržali stabilitu.
Medzinárodný obchod sa mení rýchlym tempom. 2. apríla 2025 oznámila administratíva Donalda Trumpa tzv. „recipročné clá“, ktoré výrazne zvyšujú dovozné clá a zavádzajú nové obchodné obmedzenia pre kľúčové sektory a partnerov. Tento deň, označovaný ako „Liberation Day“, znamenal historickú zmenu v americkej obchodnej politike. Výsledkom boli opätovné obchodné spory s Čínou, narušené dodávateľské reťazce a nová vlna neistoty na medzinárodných trhoch. V posledných mesiacoch síce došlo k istému uvoľneniu napätia a USA uzavreli dohody s viacerými krajinami, vrátane Číny, no situácia zostáva nestabilná.
Najnovší prieskum Allianz Trade Global Survey 2025, ktorý analyzoval názory 4500 firiem v deviatich veľkých ekonomikách, ukazuje, že dôvera exportérov výrazne klesla. Menej ako polovica firiem očakáva rast exportu v najbližších 12 mesiacoch, v porovnaní s 80% pred „Liberation Day “.
Aj napriek tejto nestabilite sa však objavujú aj nové príležitosti. Kým USA menia pravidlá hry, vznikajú nové príležitosti a proaktívne spoločnosti dokážu prispôsobiť svoje stratégie. Preto sme pripravili tohto sprievodcu, ktorý definuje kľúčové trendy, riziká a odporúčania na posilnenie exportu v nadchádzajúcom roku.
1. Prehodnoťte svoje požiadavky
Podľa prieskumu Allianz Global Trade Survey 2025 až 42 % exportérov očakáva v nasledujúcom roku pokles tržieb o 2-10 %. Pred „Liberation Day“ to boli len 4 %. Ide o výraznú zmenu, ktorú spôsobilo výrazné zvýšenie dovozných ciel v USA a následné zhoršenie podnikateľského sentimentu medzi exportérmi na celom svete.
Firmy by mali zvážiť realistickejšie predpovede predaja, najmä v odvetviach citlivých na výkyvy obchodnej politiky USA – napríklad strojárstvo a automobilový priemysel. Aby si podniky udržali konkurencieschopnosť, môžu si pomôcť flexibilným plánovacím prístupom, ktorý počíta s výkyvmi v dopyte, clách a kurzoch.
2. Optimalizujte prevádzku
Rastúce clá a menové výkyvy nútia firmy zamyslieť sa, ako a kde operujú.
Prieskum ukazuje, že:
- 27 % firiem je pripravených dočasne pozastaviť výrobu
- 32 % plánuje obmedziť dovoz alebo presunúť výrobu bližšie k trhu
Zatiaľ čo nemecké firmy sa zameriavajú na znižovanie nákladov (45 %), čínske podniky (77 %) investujú do nových oblastí a diverzifikácie.
Aby boli podniky v týchto podmienkach úspešné, mali by zvážiť vykonávanie pravidelných prevádzkových auditov s cieľom odhaliť neefektívnosti a identifikovať spôsoby, ako ušetriť náklady. Automatizácia procesov, najmä v manuálne náročných odvetviach, môže priniesť úspory a zefektívnenie prevádzky. Firmy tiež môžu zvažovať „nearshoring“ – presun výroby bližšie ku konečnému trhu.
3. Prehodnoťte platobné podmienky a financovanie
Viac ako polovica exportérov čelí predĺženým platbám. V 26 % prípadov pri firmách s obratom nad 5 miliárd eur ide o lehoty nad 70 dní. S tým klesá využívanie platobných podmienok ako formy financovania. Firmy viac využívajú vlastné prostriedky alebo bankové úvery.
Zároveň rastie riziko neplatenia a takmer polovica exportérov teraz očakáva vyššie riziko neuhradených faktúr, pričom najviac zasiahnuté sú firmy v USA, Veľkej Británii a Taliansku.
Čo môžete urobiť:
- Prehodnoťte svoje platobné podmienky a poistite si vaše pohľadávok
- Dlhodobo zlepšite plánovanie cash flow a hľadajte nové zdroje financovania
- Poistenie pohľadávok vám pomôže zvládnuť riziká a ochráni vás pred insolventnosťou
4. Budujte odolnosť dodávateľských reťazcov
Situácia okolo ciel sa mení veľmi rýchlo. USA síce znížili dovozné clá na čínske výrobky zo 103 % na 39 %, no to je stále o 26 percentuálnych bodov viac ako pred druhým Trumpovým druhým funkčným obdobím .
V dôsledku toho spoločnosti:
- presmerovávajú medzinárodné zásielky
- predzásobujú sa pred účinnosťou ciel
- 62 % amerických firiem hľadá nové trasy na zníženie nákladov
Mnohé firmy tiež prechádzajú na dodacie podmienky DDP (Delivered Duty Paid), kde zodpovednosť za logistiku a náklady preberá predávajúci. Až 59 % firiem uviedlo, že do zmlúv teraz zahrňuje cenové doložky na ochranu pred kurzovými výkyvmi.
Firmy, ktoré sa snažia zmierniť vplyv ciel a budovať odolnosť, by mali:
- zvážiť kombináciu predzásobovania, presmerovania dodávok a úpravy cien
- využívať scenáre a stresové testy na predvídanie zmien nákladov
- preskúmať riešenia poistných záruk od Allianz Trade, ktoré im môžu pomôcť pri zvyšovaní flexibility
5. Diverzifikujte trhy a dodávateľov
Ako sa USA a Čína vzďaľujú, globálne obchodné toky sa preskupujú. Tretina firiem už hľadá nové exportné a dodávateľské trhy a takmer dve tretiny to plánujú.
Americké firmy sa viac orientujú na západnú Európu a Južnú Ameriku. Čínski exportéri sa zas približujú Európe a juhovýchodnej Ázii. Tieto regióny dnes predstavujú rastúce príležitosti pre exportérov po celom svete.
Výhľad do budúcnosti
Rozšíriť svoje podnikanie na nové trhy v roku 2026 znamená čeliť veľkej neistote. Prieskum Allianz Trade Global Survey 2025 ukazuje turbulentné prostredie, no tiež príležitosti na rast. Úspešní budú tí, ktorí plánujú dopredu, reagujú pružne a diverzifikujú.
Buďte medzi nimi. Nereagujte len na problémy, predchádzajte im a využívajte volatilitu medzinárodného obchodu vo svoj prospech.
Pozrite si naše ekonomické analýzy
