Unia Europejska może zwiększyć eksport do Mercosur, ASEAN, Indii i innych krajów, co zrekompensowałoby 35% potencjalnych strat, jakie miałyby miejsce w wyniku braku porozumienia z USA. Najsilniejszą i najbardziej perspektywiczną opcją odrobienia strat jest jednak… wspólny rynek – już wzrost wymiany towarów i usług wewnątrz UE o tylko 0,9% wyrównałby straty eksportowe do USA!
Od kilku dni mamy do czynienia z falą upałów w Europie Południowej i Środkowej (w tym właśnie obecnie i w Polsce), Stanach Zjednoczonych i Chinach. Ekonomiści Allianz Trade przeanalizowali wpływ tego zjawiska na gospodarkę.
Przez ostatnie dwa i pół roku (10 kwartałów) więcej było przypadków podnoszenia oceny ryzyka kredytowego krajów niż jego obniżania. Obecnie mamy punkt zwrotny – podwyżki ratingów krajów już nie są liczniejsze. Co więcej – obecnie obniżki notują kluczowe gospodarki wysokorozwinięte. Sektory: trzeci kwartał z rzędu obniżenia ich perspektyw; w porównaniu do 2019 r. sektorów działających w realiach niskiego ryzyka jest zdecydowanie mniej (9% obecnie wobec 15% w IV kw. 2019 r.).
Problemem przed którymi stają rządzący są nie tylko środki (skąd je wziąć i wykładniczy wpływ na zadłużenie), ale także niewydolność europejskiego przemysłu z powodu m.in. zbyt niskich nakładów, które wynoszą wciąż tylko 5% przychodów, co nie zmieniło się w porównaniu z poziomem z 2020 roku (sprzed wojny na Ukrainie)!
Globalne badanie światowego handlu Allianz Trade 2025, z którego wynika m.in.: że firmy są pragmatyczne: mają mniejsze ambicje w dziedzinie redukcji CO₂, ale zwiększają zaangażowanie na innych polach, także (a może przede wszystkim) polskie! Tak praktyczne cele, jak rozwój zrównoważonych produktów najczęściej wskazywany był przez polskich menedżerów.