Magyarország kilátásai jók, de idén és 2022-ben nő a vállalati fizetésképtelenségi eljárások száma
Idén 4,6 százalék, 2022-ben 3,8 százalék globális GDP-növekedést jelez előre az Euler Hermes, amely a vártnál gyorsabb. A világkereskedelem volumene 2021-ben már 5,8 százalékkal, 2022-ben pedig további 5 százalékkal nőhet. A legnagyobb kockázat a vállalatok likviditása: 2020-ban minden huszadik órában jelentett be valamilyen nagyvállalat fizetésképtelenséget. A "koronazombik", vagyis azok a vállalatok, amelyeket felszínen tartottak a járvány hatását ellensúlyozó kormányzati intézkedések, 2021 második felétől nagy számban fognak csődöt jelenteni. A negatív trend 2022-ig folytatódik, amikor 27 százalékkal több vállalat juthat csődbe, mint a járvány előtt. Magyarország e tekintetben a jobban teljesítő országok között lesz – olvasható a hitelbiztosító előrejelzésében, amely összefoglalja azt is, mit tehetnek a vállalatok a fizetésképtelenséggel kapcsolatos kockázatok csökkentése érdekében.
Az Euler Hermes, Magyarország vezető hitelbiztosítója elkészítette legfrissebb előrejelzéseit a várható 2021-2022-es világgazdasági folyamatokról, kockázatokról és vállalati fizetésképtelenségekről. A járvány második hulláma idején a kormányok jóval célzottabb korlátozásokat vezettek be, melyek csak bizonyos szektorokat érintettek, mint például a turizmust, vendéglátást, közlekedést. Ugyanakkor a késedelmes fizetések, a rossz adósságállomány növekedése, és a cash flow problémák mindenütt érzékelhetőek, szektortól és vállalatmérettől függetlenül. További gondot okoz a dominó-hatás: akár egyetlen vállalat késedelmes fizetésének hatása is gyorsan végigvonul a teljes értékláncon, magával rántva a beszállítókat is. A helyzet komolyságát jelzi, hogy 2020-ban minden huszadik órában jelentett be valamilyen nagyvállalat fizetésképtelenséget globális szinten – emelte ki a kutatásból Merész István, az Euler Hermes ország igazgatója.
A kormányok felismerték a vállalati fizetésképtelenségből származó kockázatot és különböző intézkedéseket vezettek be: adófizetési halasztást, adócsökkentést, adóvisszatérítést, állami garanciát, kedvezményes állami hiteleket vagy adósságmoratóriumot. Ám ezen intézkedések ellenére 2021 nehéz évnek ígérkezik: az Euler Hermes Globális Inszolvencia Index prognózisa szerint idén 13 százalékkal, jövőre pedig 27 százalékkal több vállalati fizetésképtelenségi eljárás várható, mint 2019-ben.
Gyorsabb lesz a válságból kilábalás
A vártnál gyorsabb vakcinafejlesztés hatására az Euler Hermes várakozásai szerint 2021 közepére a világ lakosságának, azon belül a legveszélyeztetettebb csoportok átoltottsága eléri azt a szintet, amely után már komolyabb korlátozó intézkedésekre nem lesz szükség, így a gazdasági élet gyors normalizálódásával lehet számolni. Emiatt a hitelbiztosító felfelé módosította globális GDP előrejelzését: 2021-ben 4,6 százalék, 2022-ben 3,8 százalék növekedés várható. Ennek feltétele azonban, hogy ne jelenjen meg olyan vírusmutáció, amely újabb korlátozásokat, lezárásokat kényszerít ki a kormányoktól – hangsúlyozta Merész István.
Az óvatos optimizmust támasztja alá a világkereskedelem alakulása. Az árukereskedelem volumene már 2020 év végén elérte a járvány előtti szintet, köszönhetően főleg a kínai gazdasági növekedésnek. Így 2020-ban összességében 10 százalékkal esett vissza a világkereskedelem volumene, ám 2021-ben már 5,8 százalékos, 2022-ben pedig további 5 százalékos éves növekedés várható. A kereskedelem dollárban számolt összértéke némileg lassabban emelkedik, és a járvány előtti szintet az áruforgalom értéke majd csak 2021 év végére éri el. A szolgáltatások kereskedelme ellenben majd csak 2022-ben éri el a pandémiát megelőző mennyiséget és értéket – emelte ki Merész István. Ezzel párhuzamosan 2021-ben szinte minden ország növelni fogja exportját, azon belül Kína, Németország és Olaszország lesz a legnagyobb exportnyertes.