Turbiny wiatrowe na zielonym polu w słoneczny dzień

Gwarancje Green2Green
Allianz Trade

30 Października 2024

Alianz Trade wprowadza Gwarancje Green2Green, nowe i awangardowe rozwiązanie mające na celu przyspieszenie zrównoważonej transformacji globalnej gospodarki. Dzięki temu produktowi Allianz Trade umożliwia swoim klientom angażowanie się w projekty związane z technologiami niskoemisyjnymi i odnawialnymi źródłami energii poprzez wydawanie poręczeń i gwarancji zabezpieczających ich prawidłowe ukończenie. Ale firma idzie o krok dalej: zebrane składki gwarancyjne są następnie utrzymywane jako inwestycja w certyfikowane zielone obligacje [1] , tworząc model cyrkularny – obiegu zamkniętego, który nieustannie napędza postęp w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Krok naprzód w podróży Allianz Trade w kierunku zrównoważonego rozwoju

Opierając się na wieloletnim zaangażowaniu w zrównoważony rozwój, Gwarancje Green2Green są świadectwem wiodącej roli Allianz Trade w prowadzeniu transformacji. Wraz ze swoją spółką macierzystą, Grupą Allianz, firma uczyniła zrównoważony rozwój kluczowym elementem swojej strategii biznesowej i działalności. Wprowadzenie tego produktu stanowi kolejny kamień milowy w wysiłkach Allianz Trade na rzecz dostosowania bezpieczeństwa finansowego do zasad zrównoważonego rozwoju.

"Jako ubezpieczyciel i podmiot umożliwiający prowadzenie globalnego handlu mamy wyjątkową możliwość, aby pomagać firmom i całej gospodarce rozwijać się w bardziej zrównoważony sposób. Dlatego staramy się dawać przykład i zmniejszać ślad węglowy naszych własnych działań. Z tego powodu staramy się zaszczepić zrównoważony sposób myślenia na wszystkich etapach naszej organizacji. To właśnie dlatego zamierzamy stymulować dekarbonizację – obniżenie „emisyjności” naszych aktywów. I w ostatecznym rozrachunku to właśnie dlatego dążymy do wprowadzenia innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań, które sprzyjają transformacji niskoemisyjnej", wyjaśnia Piril Kadibesegil Yasar, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Allianz Trade.

Wspieranie przełomowych technologii niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii

Zabezpieczenie w formie  gwarancji (poręczenia) wspiera i zabezpiecza zobowiązania umowne, które firma zawarła z klientem, dostawcą lub organizacją publiczną. Dlatego też, jako specjalista w dziedzinie gwarancji, Allianz Trade chroni finansowo partnerów biznesowych swoich klientów przed wszelkimi stratami wynikającymi z nieterminowego lub niepełnego wykonania zobowiązań. Gwarancje Green2Green kierują się tą samą logiką: bez poręczeń wiele projektów zrównoważonego rozwoju mierzyłoby się z istotnymi przeszkodami w finansowaniu i z barierami prawnymi, a nawet nie weszłoby w życie.

"Proces jest prosty. Po zidentyfikowaniu projektu jako zgodnego z naszymi standardami technologii niskoemisyjnych, przechodzi on rygorystyczną ocenę prowadzoną przez naszych ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju. Jeśli spełnia nasze kryteria, składki uzyskane przez nas z (tytułu poręczenia) tej transakcji są następnie utrzymywane jako inwestycje w certyfikowane zielone obligacje. W ten sposób tworzymy kompleksowy cykl korzyści: wystawiamy gwarancje, które zapewniają sukces projektu niskoemisyjnego i jednocześnie napędzamy zrównoważoną transformację całej gospodarki. Nasza spółka macierzysta, Grupa Allianz, certyfikowała to rozwiązanie jako zrównoważone[2] , co dowodzi jego oczekiwanego pozytywnego wpływu", wyjaśnia Soenke Schottmayer, dyrektor handlowy ds. globalnych gwarancji w Allianz Trade.

Od wytwarzania energii odnawialnej i ciepła po eliminację dwutlenku węgla i ekologiczne budynki - gwarancje Allianz Trade już wpływają na środowisko. W Niemczech wspierają one np. duży projekt linii energetycznej, który ma dostarczyć energię do ponad 2 milionów ludzi. Wraz z uruchomieniem Gwarancji Green2Green, Allianz Trade zamierza zduplikować takie podejście i zwiększyć swoje możliwości wspierania takich projektów.

Allianz Trade zwiększa swoje kompetencje, aby kształtować bardziej zrównoważoną przyszłość

Wizja Allianz Trade dla Gwarancji Green2Green jest jasna: wspierać i zabezpieczać technologie i infrastrukturę niezbędną dla zrównoważonej przyszłości, jednocześnie współtworząc ekosystem zielonego finansowania. Takie podejście nie jest niczym nowym dla Allianz Trade i może wkrótce zostać rozszerzone na inne linie biznesowe.

"Dzięki Gwarancjom Green2Green wykorzystujemy na większa skalę naszą wiedzę i doświadczenie. Podążają one śladami naszego podobnego rozwiązania uruchomionego w 2020 r. w zakresie ubezpieczeń specjalnych należności – zapewniając ochronę w realizacji około 50 (eko) projektów na całym świecie. Jestem przekonana, że oba te rozwiązania wykażą swoją przydatność w procesie zrównoważonej transformacji w nadchodzących latach, kształtując również bardziej zrównoważony wzrost gospodarczy. To, co robimy w tej kwestii jako ubezpieczyciel, ma kluczowe znaczenie: zapewniając ochronę ubezpieczeniową i dając poręczenia technologiom, które mają kluczowe znaczenie dla transformacji i dekarbonizacji naszej gospodarki, zapewniamy wsparcie niezbędne do powodzenia tych inicjatyw", kończy Aylin Somersan Coqui, CEO Allianz Trade.

 

1. Obligacje zgodne z Zasadami Zielonych Obligacji ICMA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Rynków Kapitałowych) lub innymi ramami zielonych inwestycji w zależności od zmieniających się w czasie przepisów.

2. Ramy Zrównoważonych Rozwiązań Grupy Allianz opierają się na celach i elementach składowych produktu pochodzących z taksonomii UE i Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zrównoważone rozwiązanie certyfikowane w ramach Grupy Allianz to produkt lub usługa ubezpieczeniowa, która w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji jednego lub większej liczby celów środowiskowych, społecznych lub związanych z zarządzaniem, bez wyrządzania znacznej szkody żadnemu z pozostałych celów.

PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU PONIŻEJ:
Grzegorz Błachnio
Allianz Trade
Artur Niewrzędowski
MultiAN PR
Przewidujemy ryzyko handlowe i kredytowe dzisiaj, aby firmy mogły mieć pewność działania jutro

Allianz Trade jest światowym liderem w zakresie ubezpieczeń należności handlowych i uznanym specjalistą w obszarach gwarancji ubezpieczeniowych, odzyskiwania należności, strukturyzowanego kredytu handlowego i ryzyka politycznego. Nasza sieć pozyskiwania informacji gospodarczych zapewnia możliwość analizy bieżących zmian w zakresie wypłacalności ponad 80 mln firm. Dajemy firmom pewność poprzez możliwość zawierania transakcji z zabezpieczeniem płatności. W razie nieściągalności należności wypłacamy odszkodowanie, ale najważniejsze jest to, że pomagamy ich w ogóle uniknąć. Każdorazowo, gdy zapewniamy ubezpieczenie kredytu kupieckiego czy inne rozwiązania finansowe, naszym priorytetem jest zapewnienie ochrony opartej na analizie biznesowej. Jeśli jednak wydarzy się coś nieprzewidzianego, nasz rating kredytowy AA oznacza, że posiadamy zasoby, wspierane przez Allianz, które umożliwią nam wypłatę odszkodowania, które pozwoli utrzymać dalsze działanie ubezpieczanej firmie. Siedziba główna Allianz Trade mieści się w Paryżu, ale firma obecna jest w ponad 52 krajach i zatrudnia 5.500 pracowników. W roku 2021 nasze skonsolidowane obroty wyniosły 2,9 mld €, a transakcje ubezpieczane w skali globalnej wiązały się z ekspozycją na poziome 931 mld €. Więcej informacji można znaleźć na stronie allianz-trade.pl
Ostrzeżenie dotyczące oświadczeń prognostycznych

Niniejszy dokument zawiera oświadczenia dotyczące przyszłości, takie jak prognozy czy przewidywania, które opierają się na aktualnych poglądach i założeniach kierownictwa i które podlegają znanym i nieznanym ryzykom i niepewnościom. Rzeczywiste wyniki, dane czy zdarzenia mogą odbiegać znacząco od przewidywanych czy domniemywanych w takich oświadczeniach prognostycznych. Różnice mogą wynikać ze zmian czynników, między innymi: (i) ogólnej sytuacji gospodarczej i konkurencyjnej w kluczowej działalności i na kluczowych rynkach Allianz, (ii) wyników na rynkach finansowych (szczególnie w zakresie zmienności, płynności, zdarzeń kredytowych), (iii) częstotliwości i wagi zdarzeń szkodowych, w tym w odniesieniu do szkód wynikających z katastrof naturalnych, a także zmian w kosztach szkód, (iv) trendów poziomów umieralności i zachorowalności, (v) poziomu odporności, (vi) poziomu braku płatności - szczególnie w segmencie bankowości, (vii) poziomu stóp procentowych, (viii) kursów walutowych, szczególnie EUR/USD, (ix) przepisów prawnych i regulacji, szczególnie podatkowych, (x) wpływu przejęć, w tym kwestii związanych z integracją i reorganizacją oraz (xi) ogólnych warunków konkurencyjnych w zakresie lokalnym, regionalnym, krajowym i/lub globalnym. Wiele z tych czynników może cechować się zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia lub wyższą wagą skutków ich wystąpienia w przypadku wystąpienia ataków terrorystycznych i ich konsekwencji.