Dlaczego kapitał obrotowy ma kluczowe znaczenie
Kapitał obrotowy to smar, który umożliwia właściwe funkcjonowanie finansów firmy. Z punktu widzenia rachunkowości, obejmuje aktywa płynne – takie jak gotówka, zapasy oraz należności – pomniejszone o zobowiązania krótkoterminowe, takie jak zobowiązania płatnicze. Zbyt niski poziom kapitału obrotowego może zwiastować problemy z płynnością; zbyt wysoki poziom kapitału obrotowego sugeruje, że firma nie wykorzystuje swoich aktywów w sposób efektywny w celu zwiększania przychodów.
Należy zadać sobie następujące pytanie: czy firma powinna gromadzić gotówkę i utrzymywać kapitał obrotowy na wysokim poziomie, czy też utrzymywać go na niskim poziomie, aby wykorzystać nadarzające się okazje? Znalezienie właściwej równowagi dla stosunku aktywów do zobowiązań stało się bardzo istotne w czasie kryzysu spowodowanego przez Covid-19. Niezależnie od tego, jak dobre są perspektywy firmy, jeśli nie będzie w stanie regulować swoich zobowiązań – stanie przed wizją upadłości; natomiast w przypadku brak inwestycji, w dłuższej perspektywie straci swoją pozycję.
Określenie zapotrzebowania na kapitał obrotowy dla firmy pomaga w znalezieniu wspomnianej równowagi.
Jak ocenić zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, czyli WCR?
Czym jest zapotrzebowanie na kapitał obrotowy?
Obliczanie zapotrzebowania na kapitał obrotowy
Logika wskazuje, że obliczenie zapotrzebowania na kapitał obrotowy można przeprowadzić zgodnie z następującym wzorem:
WCR = Zapasy + Należności – Zobowiązania płatnicze
Zrozumienie zmian w zakresie zapotrzebowania na kapitał obrotowy
Zwiększenie WCR zwykle oznacza, że podmioty wydają dużą część swoich zasobów finansowych na samo prowadzenie firmy, dlatego mają mniej środków na realizację innych celów, takich jak opracowanie nowych produktów, ekspansja geograficzna, przejęcia, modernizacja lub redukcja zadłużenia. Im wyższe jest zapotrzebowanie firmy na kapitał obrotowy, tym większa jest liczba ograniczeń, przed którymi stoi w zakresie realizacji perspektywicznych inwestycji. Z tego powodu należy szczegółowo badać wszelkie zmiany w zakresie zapotrzebowania na kapitał obrotowy!
Wskaźnik kapitału obrotowego: kolejny kluczowy miernik
Za dobry wskaźnik kapitału obrotowego uważa się wartość w przedziale od 1,5 do 2, która sugeruje, że sytuacja finansowa firmy pod względem płynności jest stabilna. Wartość poniżej 1 uważana jest za ujemny wskaźnik kapitału obrotowego, co sygnalizuje potencjalne problemy z płynnością w przyszłości. Wyjątkiem jest sytuacja, w której ujemny kapitał obrotowy powstaje w firmach, które generują gotówkę bardzo szybko i są w stanie sprzedać produkty klientom przed realizacją płatności na rzecz dostawców.
Philippe Vammale, Szef Działu Ubezpieczeń Ryzyka w Allianz Trade France ostrzega również: „Choć kapitał obrotowy jest kluczowym miernikiem, to coraz więcej firm jest w stanie poprawić swój kapitał obrotowy oraz sytuację gotówkową dzięki korzystaniu z finansowania o strukturze faktoringu i faktoringu odwróconego. Ze względu na wspomniane techniczne aspekty finansów, analiza kapitału obrotowego wymaga większej uwagi i skrupulatności, co w ostatnim czasie unaoczniła upadłość firmy z sektora finansów specjalistycznych Greensill Capital.”
Kto żywi się kapitałem obrotowym firmy?
„Gotówka jest najważniejsza; przepływy pieniężne są i zawsze będą konieczne do prowadzenia tej wojny” mówi Philippe. „25% upadłości firm wynika z zawieszenia płatności. Dlatego tak ważna jest skrupulatna kontrola przepływów pieniężnych przez firmy.”
Płatności klientów można na przykład monitorować prosząc o przesyłanie potwierdzeń otrzymania faktur kierowanych do nich oraz wysyłając upomnienia w momencie przekroczenia terminów płatności. Warto jednak zachować elastyczność przed podjęciem kosztownych działań prawnych oraz dbać o utrzymanie dobrych relacji z klientami.
Zapewnienie przyszłego rozwoju firmy
Przed podjęciem działań inwestycyjnych, dobrze jest przeprowadzić specjalistyczną analizę działalności handlowej i ryzyka, która pomoże odnaleźć równowagę między zbyt agresywnym podejściem wynikającym z FOMO (obawy przed pominięciem okazji) a zbyt konserwatywnym podejściem, które wiąże się z ryzykiem wyprzedzenia przez konkurencję. Co więcej, stopień poprawy sytuacji może różnić się między poszczególnymi krajami. Warto o tym pamiętać wybierając cele inwestycji. Warto wspomnieć, że specjalista z zakresu ubezpieczeń należności jest w stanie świadczyć wsparcie w formie porad i wspomagać w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji.
Zrozumienie zmian w zakresie zapotrzebowania na kapitał obrotowy daje firmie pewne pole manewru i pomaga w przyjęciu perspektywicznego spojrzenia, zapewniając przyszły rozwój.
Aby uzyskać więcej wskazówek i porad dotyczących monitorowania finansowego w firmie, pobierz nasz ebook: Bardziej efektywna analiza wyników finansowych firmy.
, 26/11/2024
, 21/11/2024